rodriguezdomingo3434
rodriguezdomingo3434 rodriguezdomingo3434
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Fuel from Shell costs $2 per gallon and fuel from Speedway costs $3 per gallon. You have at most $30 to spend on fuel.​

Respuesta :

582537
582537 582537
  • 02-11-2020

Answer:

You would want to go to shell

Step-by-step explanation:

At shell you spend 2 dollars for for fuel and your have 30 bucks you could get 15 gallons and at speedway you can get 10 gallons with 30 bucks

I hope you found this useful -Chris

Answer Link

Otras preguntas

PLS HELP FAST!!! 20 POINTS!!!! Choose three laws from Hammurabi’s Code (Links to an external site.)Links to an external site. and describe who is involved, what
Jim wanted to buy a phone for $250.00. He had a coupon for 15% off. What would be the cost of the phone with the coupon?
. . .Yes they had at long last found it-the tomb of Tutankhamun the boy king of Egypt who had ruled a powerful nation over 3000 years before a tomb full of pric
Suppose you go to the grocery store and spend $92.54 for the purchase of 12 items. What is the mean price per item
1. If you go to the mall to look for a job, in which market are you participating?
What are the limitations of using bmi as a measure of weight and overall health?.
what is the value of x in the following? 40x + 7=2x × 12 - 16​
186x983= i hope you get it
4. What are the products (things made) in photosynthesis?
Can someone explain the paranoiac-critical method? I don't understand it