taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the correct meaning of the word stereotype
You can find a parallel line to a given line using the paper folding technique. a.true b.false
In the fairytale, cinderella left behind a glass slipper as she fled the prince's ball at the stroke of midnight. the prince went from house to house in his kin
Which form best describes the poem The Tide Rises, the Tide Falls
Which one of the following should be done to prevent a bicycling injuries? Peddle slow Support your back Always take time to warm up and stretch Know
Bailey's rectangular dog pen for his Irish Setter must have an area of 400 square feet. Also, the length must be 20 feet longer than the width. Find the dimensi
The oldest rocks found on the earth's surface date back about ________ billion years.
Which phase happens first in meiosis? prophase I anaphase II prophase II metaphase I
A triangular pyramid has a base area of 300 m2 and a height of 7.1 m. what is the volume of the triangular pyramid?
Which of the following is the main purpose of a human community? A. To meet needs through collective effort B. To analyze group behavior through observation C.