keziniyah2007
keziniyah2007 keziniyah2007
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

oranges cost $ 1.53 for 3 pounds what is the ratio

Respuesta :

LeafyIsReal
LeafyIsReal LeafyIsReal
  • 02-11-2020

Answer:

0.51

Step-by-step explanation:

since there are 3 pounds, we divide 1.53 by 3 to find the unit rate for one pound.

dividing 1.53 by 3 equals 0.51.

The answer is 0.51

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements accurately describes enzymes? a. Enzymes slow chemical reactions. b. enzymes increase the activation energy of reaction. c.
In "Death, Be Not Proud," the speaker is addressing his words to a. his father. b. Death. c. God. d. an old man.
The flexible nature of a cell membrane results from its channel proteins true or false
what is the formula for manganese(IV) dioxide
Tasha plants to tile the floor in her room with square tiles that are 1/4 foot long. will she use more or fewer tiles if she only able to purchase square tiles
To a large extent, the activity of kidneys is controlled by ________________ . a. your age c. composition of your blood b. your blood pressure d. the food y
What is the next number? 2, 7, 26, 101, 400, ?
If a crystal added to an aqueous solution causes many particles to come out of the solution, the original solution was a. saturated. b. unsaturated. c. super
The Epic of Gilgamesh was the product of the _____ civilization.
Which US president encouraged the United States to practice isolationism?