XantixsocialX
XantixsocialX XantixsocialX
  • 04-11-2020
  • Mathematics
contestada

How do you find a unit rate for $2.50 for 5 ounces

Respuesta :

chyanz3
chyanz3 chyanz3
  • 04-11-2020

Answer:

You divide 2.50 by 5.

So 2.50/5 makes it $0.50 per ounce.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-11-2020

Answer: $0.50 for 1 ounce

Step-by-step explanation:

To find a unit rate, you have to find the cost for one. When we say it's $2.50 for 5 ounces, it's for 5, not 1. So we have to divide by 5.

2.50/5= 0.5 and 5/5=1

Answer Link

Otras preguntas

What is a direct combination reaction?
What two major processes are involved in the oxygen cycle?
Was the Gold Rush a good or bad thing for the United States?
What are two different ways to describe and label the layers of the Earth?
How is the numeral 35.012 written in words and why
Does the depth of a pan affect how water freezes?
When was World War I?
A 1 digit number and a 3 digit number have a sum of 205.  The same two number have a difference of 195, a product of 1,000 and a quotient of 40.  What are the t
What is a direct combination reaction?
How does transpiration play a  role in the water cycle ?