Seudónimo Seudónimo
  • 03-10-2016
  • Mathematics
contestada

Sammy buys a train pass for $40. Every time he rides the train, money is deducted from the value of the pass. He rode 9 times and $27 was deducted from the value of the pass. How much does each train ride cost?

Respuesta :

Ausar318
Ausar318 Ausar318
  • 03-10-2016
nine tickets cost $27, so divide. $27 / 9 = $3 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

Need these 2 answered. 25 points! Please show work, Thanks! :)
is √125 rational or irrational
Terrible at math. Anyone out there smart in math
For what valuels of x is the equation |4x + 2| = x + 8 TRUE?
What direction is the force of gravity? up down neither up nor down
There are 292 people in the concert hall. The same number of people are seated in each of the 4 different sections of the concert hall. How many people are seat
who is your favorite in the girl squad 1-me 2-jenna 3-symonne 4-emily 5-ruby
Write S for Sentence and NS for not a sentence. 1. The moon swam. 2. sally likes school. 3. My mother drove. 4. i wish! 5. The students worked.
How do you work out 86.7+6.2+47 ?
pls help I need to find X but I’m confused idk geometry