TsGxBeN TsGxBeN
  • 03-10-2016
  • Mathematics
contestada

a large tub of popcorn costs 3.80 and holds 200g a regular tub of popcorn costs 3.50 and holds 175g ,which is better value for money?

Respuesta :

DarkAngle1
DarkAngle1 DarkAngle1
  • 03-10-2016
175 grams is your answer I divided both of them.
Answer Link
absta2710 absta2710
  • 03-10-2016
200g because it's only 30 p more for an extra 25g
Answer Link

Otras preguntas

In the RIGHT hand, finger #1 will play what piano note CFDE
Evaluate the extent to which the Mongol Empire affected societies of Afro-Eurasia in the 13th and 14th centuries. ( I need a thesis for a DBQ) This is for APWH.
What is the area of a circle with a radius of 6 inches? 9 st in? 12 x in.2 36 x in 2 81 x in 2
what is equal to 12/10
If x^6=20 and w^10=20, what is x^12 w^-10?
For this lab you will write a Java program that will run a simple math quiz. Your program will generate two random integers between 1 and 20 and then ask a ser
How do I do this? I really need help and I don’t understand
What is the Meaning of racism
How did McCarthyism limit the actions non-communists could take?
In a cookie jar, 1/5 of the cookies are chocolate chip and 1/2 or the rest a peanut butter. What fraction of all the cookies is peanut butter?