Seudónimo Seudónimo
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

can you please help me with this question ​

can you please help me with this question class=

Respuesta :

ronniemath
ronniemath ronniemath
  • 01-12-2020

Answer:

$1.22 per pair

The error is the contractor didnt take into account that there are 5 dozen gloves not 5 pairs of gloves. He calculated $73.20/5, which gave him $14.64.

Step-by-step explanation:

1 dozen = 12

5 dozen = 12 * 5 = 60

Therefore, you have 60 pairs of gloves.

He purchased all 60 pairs of gloves for $73.20.

73.20/60 = $1.22

This is how much one pair of gloves cost.

Answer Link

Otras preguntas

6.) Which pronoun best completes the sentence? No other girl in the choir can sing as well as __________ . A. they B. her C. me D. she 7.) Which pronoun be
If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
72 - (blank) + 20 = 70 what number is the blank
A weather balloon has a volume of 52.5 liters at a temperature of 295 K. The balloon is released and rises to an altitude where the temperature is 252 K. How do
what is 3\13 times 143 equal
the only Native American who successfully stayed on their land were A) Seminole B) Sauk C) Cherokee D) Fox
1. What is the value of the expression below? Please show work 3⁴+9= A.21 B.39 C.43 D.90 2. Which expression is equivalent to 5(d+1)? Please show work A.5d+5 B.
Find all points having an x-coordinate of 4 whose distance from the point (-2,-1) is 10
What is -9*c^.5? Can you please help!! I am so lost!!!
what is 20/7 as a mixed number what is 9/4 as a mixed number what is 22/5 as a mixed number what is4/3 as a mixed number