doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Supporters of the New Jersey Plan did what
Which god or goddess is not correctly matched with his or her role? A. Re: god of the sun B. Osiris: ruler of the dead C. Isis: healed children D. Nut: ensu
What led to the creation of Africa's first iron industry in kush
If AB has endpoints, A(2,-1) and B(10,13) then whats the midpoint of AB
Besides respiration, what other ways is carbon released into the atmosphere?
Show two ways three peoples can share a 5 segment chewy worm
Which was not a major accomplishment of Byzantine culture? illuminated manuscripts the Hagia Sophia the invention of rubber the Cyrillic alphabet
write the general form of equation (x-8)^2 +(y+2)^2 =1
When an object is seen moving in relation to a stationary object, the stationary object is called the frame of reference or reference point.
A powerful committee of the U.S. Senate charged with finding ways to raise federal revenues is the _______ Committee. A. Appropriations B. Budget C. Ways and Me