kennedidancer09 kennedidancer09
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Jill and Erika made 5 gallons of lemonade for their lemonade stand.

Part1: How many quarts did they make?

Part2: If they charge $2.00 per quart, how much money will they make if they sell it all?

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 01-12-2020
Part 1: 4 quarts in a gallon
4 * 5 = 20 quarts

Part 2: 20 * 2 = 40
They will make $40.00
Answer Link

Otras preguntas

Factor –8x3 – 2x2 – 12x – 3 by grouping. What is the resulting expression?
Simplify the radical expression by rationalizing the denominator. 2 divided by the square root of 30.
Explain how you can find 3x584 using expanded form
a shopper bought a 15 pound bag of oranges for $23.25 what was the unit price
what is 1284 rounded to the nearest 100?
A student reads 65 pages per hour proportional relationship
How many distinct ways can the word ROBBERS be arranged
An imperative sentence is to a command as a declarative sentence is to a/an
Si la hija de Maria es la Madre de mi hija entonces Que soy yo de Maria
19 POINTS!!! How did The Prince influence European rulers?A. It convinced many rulers that people have a natural right to self-government. B. It made