babygirlac50 babygirlac50
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

A toy marks down every toy by 25% in January. Use p for the price in December to write an expression of the price in January? ​

Respuesta :

baileegrill
baileegrill baileegrill
  • 02-12-2020

Answer: since the toy is marked down 15%,

you do p*.85  

to find the remaining cost

Step-by-step explanation: I got this from a friend. But I hope this helps! <3

Answer Link

Otras preguntas

What's the difference between Romanesque and Gothic style buildings?
21.) Which best describes the antecedent in the sentence? Mr. Walker helped Larry with his Latin lessons, but he had to leave early. A. clear B. missing, unc
what is 20/7 as a mixed number what is 9/4 as a mixed number what is 22/5 as a mixed number what is4/3 as a mixed number
If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
which of the following did not trigger Haiti's fight for independence
represent the number 1.16 using base ten blocks
6 5/10 as improper fraction
how is aluminium foil able to reduce heat loss through the walls of a house
why do people join interest groups?
15 is 70% of what number