carminwhite
carminwhite carminwhite
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

The graph shows a proportional relationship between y (price) and x (number of pounds of rice).



What is the unit rate, expressed in price per pound?

Respuesta :

fancyunicorn05
fancyunicorn05 fancyunicorn05
  • 06-12-2020

Answer:

0.80

Step-by-step explanation:

I just took the test I wrote the $1.67 it was wrong.

Answer Link

Otras preguntas

Select all the correct answers. In what two ways were the Chavin and Inca civilizations similar? Both occupied areas in the mountain ranges of the Andes. Both
Check all the characteristics below that describe compounds. two or more elements chemically combined elements one type of atom cannot be separated into a s
Does anyone know the answer? I suck at math
the category where moss and the algae belong, but the fern does not
Two sides of an isosceles triangle measures 10 and 10. What is true about the third side?
Which opening sentence most strongly engages the reader and provides context? The weekend was dreadful with bad weather, foul bugs, a Bigfoot sighting, and t
Katie eats a lot of fruit for instant energy. What type of carbohydrate does she obtain from fruit?
geometry help please !!!
what are the requirements of a practical fuel
I need help ASAP PLEASE