higoodvibesonly
higoodvibesonly higoodvibesonly
  • 02-12-2020
  • English
contestada

A grocery store has a 60% markup on a can of soup. The can of soup costs $1.50. What is the selling price for the can of soup? *

Respuesta :

haleighdobson haleighdobson
  • 02-12-2020

Answer: 2.10

Explanation:

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Which equation has a constant of proportionality equal to 4 A 4y= 4x B 4y=12x C 3y= 4x D 3y= 12x
it cost $1.25 for a quarter pound of birdseed. what is the unit rate and what does it represent?
Describe how both your nervous and endocrine systems would be involved if you walked into a surprise party and were truly surprised. Please help ASAP!!!
Zooey buys an 8-pack of juice boxes at a total cost of $5.20. Complete the equation to determine the cost, c, per juice box, j. c= ___ ⋅j Use the equation
“He stepped down trying not to look down at her as if she were the sun yet he saw her like the sun even without looking” Explain what this quote means and how
Without building the graph, find the coordinates of the points of intersection of the graph of the equation (x+2)(y+3)=0 with the x- and y-axes.
How does the climate of Southeast Asia vary among regions? A. The mainland is much hotter than the islands. B. The mainland receives monsoons but the islands do
What was the major result of the Great Depression of 1929
find the surface area and I NEED WORK to PLEASE HELP ME
Reinforcement is the _______ in a relationship