SavageMR1277 SavageMR1277
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Grapes cost $1.87 per pound. How much would it cost for 4.25 pounds of grapes?

Respuesta :

PirateApple
PirateApple PirateApple
  • 02-12-2020

Answer:

7.95$

Step-by-step explanation:

1.87 $ per 1 lb

1.87 * 4.25 = 7.95$

Answer Link
gailhupt24
gailhupt24 gailhupt24
  • 02-12-2020

Answer:

$7.95 for 4.25 lbs. of grapes

Step-by-step explanation:

so your going to multiply $1.87 by 4.25 to get the total amount of money needing to be paid in or der to buy the 4.25 lbs. of grapes:

$1.87 * 4.25 = 7.9475

now turning it into money by rounding to the hundredths place:

7.9475 = $7.95

So you would have to pay $7.95 for 4.25 lbs. of grapes but logically you would bring 8 dollars to buy it, but down to the cents it would be $7.95.

Answer Link

Otras preguntas

Multiply the polynomials (5x^2+4x-4)(4x^3-2x+6) Explain your steps!!
what was the modern-day state of Utah called during the civil war
Which words in the sentence make up the adverb phrase? My cousins played card games during the storm. A. cousins played B. during the storm C. My cousins D. car
solve each proportion t/9=35/6
Find the slope of y=4
Turn right at the next intersection, then go straight for about two kilometers. Go ______ the school and the supermarket, and then turn left. A: to B: through C
How did Wilmot Proviso and Fugitive Slave Act of 1850 affect the nation?
what does me encanta mean in English
Mr. Sanchez has 16 feet of fencing to put around a rectangular garden. He wants the garden to have the greatest possible area. How long should the sides of th
10 times 10 times 10 exponent form: word form: