jbkjbdjbdbjdodnaonan
jbkjbdjbdbjdodnaonan jbkjbdjbdbjdodnaonan
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $6 to buy 3 bags of chips. How much do 24 bags of chips cost?

Respuesta :

marietheresenasah
marietheresenasah marietheresenasah
  • 03-12-2020

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

24/3 = 8

8 x 6 = $48

Answer Link
avilanoemi13
avilanoemi13 avilanoemi13
  • 03-12-2020

Answer:

48

Step-by-step explanation:

because butterfly method 6 time 24 =144 and didved 144 by 3 which gives you 48

Answer Link

Otras preguntas

1. You have $758.12 in your bank account. Free money! 2. You get a job at the CDC on post doing child care. You make $13.20 per hour, and each week you work for
Which number(s) are 6 units from zero on a number line? 0-6 m 12 M6 03 SUBMIT ANSWER ASK FOR HELP
PLEASE PLEASE HELP ASAP A cyclist speeds up from 3 m/s to 7 m/s in 8 seconds. What is its change in velocity? What's its acceleration?
Find the equation of the line tangent to the graph of y = sin^-1 (x/5) at x = 5/2. Show your work.
Write your question here (Keep it simple and clear to get the best answer)
13. Describe the number of solutions for the equation. (1 point) 3(x – 3) = 3x O one solution O no solution O infinite solutions What one
Write a short note on LAN? Also write down its advantages and disadvantages of LAN?​
Karina is making accessories for the soccer team. She uses 715.26 inches of fabric on he for 38 players and 4 coaches. She also uses 323.38 inches of fabric on
Helpppppppppppppppppppppplppoollooppp
Pharaoh and his army caught Moses and the people. True False