iveyblake90
iveyblake90 iveyblake90
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

a television that usually sells for $499 is on sale for 10% off. what is the discount of the television?

Respuesta :

monicaabrown07
monicaabrown07 monicaabrown07
  • 03-12-2020

Answer:

The discount is $49.90 the final price is $449.10

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A gallon of apple juice cost $7 a pack of eight 4.23oz box of apple juice $2.39 which is a better deal
jason went to an arcade to play video games. he paid $2 for every 11 tokens he bought. he spent a total of $16 on tokens. which equation can be used to determin
It's French one again! Can someone help me please, I very much appreciated! ------------------ Fill in the blank with the correct form of the adjective. La ve
what are the characteristics of living things
Mike wants to make meatloaf. His recipe uses a total of 8 pounds of meat. If he uses a 3 to 1 ratio of beef to pork, how much pork will he use? Enter your answe
Scenario: The economy of Country Y has been in an economic downturn for the last several months. Recently, businesses have invested in new technologies in order
what is the equation of the line that is parallel to the line with the equation y= -3/4x +1 and passes through the point (12,-12)
What’s the process of observing someone actually working in a career that interests you?
50 pts Plz help !!!! What is the physical state of matter of baking soda.
Plz help me with this ?