natasha1177
natasha1177 natasha1177
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

John sells forty funnel cakes at the fair in five hours. How
many funnel cake did he sell per hour?

Respuesta :

JawgaBoy
JawgaBoy JawgaBoy
  • 03-12-2020

Answer:

John sold 8 funnel cakes in 1 hour

Step-by-step explanation:

Hope I helped

Answer Link
idekogaf12 idekogaf12
  • 03-12-2020

Answer:

An average of 8 funnel cakes an hour

Step-by-step explanation:

40/5=8 but we don't know if he sold the same amount every hour.

Answer Link

Otras preguntas

48j 5 k 2 ÷ (-3j 3 k)
During the Enlightenment, people began to the way their governments functioned.
Which of these was not a result of the Internet? A. The beginning of online entertainment B. The use of VCRs C. The digital divide D. The rise of e-mail
What can be inferred from the concept
Taking away a person's ability to vote is referred to as
A 3-gallon bottle of bleach costs $13.92. What is the price per cup?
Frans Kafka’s the metamorphosis is considered one of the first stories written in which genre of literature?
What ia the difference etween the greatest distance ridden and the least distant ridden?
A farmstand sells two types of grapes. the cost of green grapes can be represented by the equation Y= 1.5X, where Y is the total cost for X pounds. the graph r
Why did President Theodore Roosevelt sign a gentleman’s agreement with Japan?