752anxa85t 752anxa85t
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Donna found a sale on bags of pecans. The sale was for 4 bags of pecans for $10. How much did it cost for 1 bag of pecans?

Respuesta :

tastetester0585
tastetester0585 tastetester0585
  • 03-12-2020

Answer:

10/4 = 2.5    

One bag of pecans costs $2.5

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Using the slope intercept form of a line find the equation of a line with a slope of 4/3 in a Y intercept of negative one. Then graph the line on the grid prov
I have to substitute 4 to x+10=4x-2
what was thomas paine's role in American revolution
can someone help with this question
Which value is furthest from 0 on the number line? a. 30 b. -31 c. 30.5 d. -31.5
which material absorbs the most solar radiation
HELP REWARDING 25 POINTS. what type of figurative language is "Tears of an ugly fish" also why would an author use this figurative language. Thank you so much &
PLEASE HELP! I DONT KNOW THE ANSWER! AHHH I WILLL MARK BRILLIANCE IF ITS RIGHT! April adds the expressions 9x + 7 and 5x – 3. Evan adds the expressions 14x + 2
What are the first 4 terms of the arithmetic sequence in the graph? Enter your answers in the boxes. ___ , ___, ___, and ___
Please need this question answered asap