Youngsariya6
Youngsariya6 Youngsariya6
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Write a real-word problem that can be represented by the equation x+26=43

I need this back quick plss

Respuesta :

elliewalters7 elliewalters7
  • 03-12-2020
if you and a friend have 43 oranges in total and you have 26. how many does your friend have?
Answer Link
s1m1
s1m1 s1m1
  • 03-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

A friend earn money from raking leaves for a neighbor and said his parents gave him $26 for washing their car. If now he has $43, how much money he made from raking leaves?

Answer Link

Otras preguntas

What's bigger 2/3 or 4/5
A package of 5 pairs of gloves costs $29.45. What is the unit price of a pair of gloves? is it $5.89per pair?
Why might Americans have known little about the land west of the west of the Mississippi River in 1803?
define the word joyous in terms of its suffix
. Any fracture or system of fractures along which Earth moves is known as a A. stress. . A.stress. B. fault. C. deformation. D. strain.
claudio will decorate his bedroom he can choose tan, blue, or gray paint and striped or plaid curtains how many ways can he decorate his room with different pai
how environmental changes affect human traits?
360 Kilometers is 24% of _____ Kilometers
which group of elements would most likely be used for electrical wires? why? give an example (symbol and name)
Of the following methods, the best way to increase your reading is by A. setting a goal to read five new pages every night. B. reading a new book every day. C.