makailalove1235
makailalove1235 makailalove1235
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

if 36 cookies cost $4.00 what is the unit rate in cookies per dollar. Using the same information what is the unit rate for 1 cookie? ​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2020

Answer:

9 cookies per dollar

Step-by-step explanation:

This is a fraction equal to

36 cookies ÷ 4 dollars

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 4

36 cookies ÷ 4

--------------------------

4 dollars ÷ 4

=  

9 cookies

---------------

1 dollar

=  

9 cookies

-----------------

dollar

= 9 cookies per dollar

Answer Link

Otras preguntas

7. Which of the following statements about the albatross is best supported by the passage below: At length did cross an albatross, Through the fog it came; As i
The Transcontinental Railroad was completed on May 10, 1869 at Promontory, Utah. How did this event contribute to the opening of the west? O a It helped settler
Which of the following is the primary function of the judicial branch?
Y=3x^2+8x+4 solve using factorization method​
please help with my biology
When I say “cater to the individual” what do you think that means? A:Focus on your primary audience B:Don’t patronize C:Be at mercy of what your audience want
Solve for t. 4 (t + 1/4) = 3
Help me with this plz
In which organelle are the all the other organelles embedded
Can someone please help me with math.