glennjacques10 glennjacques10
  • 04-12-2020
  • Mathematics
contestada

A pink crayon is made with 12mL of red wax for every 5mL of white wax witch of the flowing wax mixture will create the same shade of pink

Respuesta :

youngmoney69
youngmoney69 youngmoney69
  • 04-12-2020
There is no following by the ratio of white to red is 5:12 so if you multiply any of those 2 numbers you’ll get it right
Answer Link

Otras preguntas

Solve the following system of equations. Enter the y-coordinate of the solution. Round your answer to the nearest tenth. 5.x+2y= 21 - 2x + 6v=-34
Please help me out with this
1.- Un artículo de revista acerca de la tecnología en los últimos diez años. El propósito del autor es:
A 10 oz bottle of shampoo cost $2.40 and a 12oz bottle cost $2.64 find the unit rate for each which bottle has the lower unit cost
What is happening with Unemployment of Indonesia over the past 2 or 3 years?
Answer pls……………………….
4 glue sticks cost $7.76. Which equation would help determine the cost of 13 glue sticks?
ANSWER QUICK !! Yuri is participating in a tund-raiser at school. She will receive donations from 2 people. A cousin will donate $0.40 for every 1/8 mile that Y
I suck at math ik but i need anyones help please
​Steven’s basketball team won 5 out of their first 12 games. If they continue to win at this​ rate, how many games will they lose if they play 49​ games?