M16fullouto
M16fullouto M16fullouto
  • 01-01-2021
  • Mathematics
contestada

If the number of candy canes is proportional to the price and 12 candy canes cost $3.00, how much would it cost for 20 candy canes?

Respuesta :

reguser315
reguser315 reguser315
  • 01-01-2021
12/$3=20/x is the formula. Then cross multiply to get 12x=60, so x=$5.
Answer Link

Otras preguntas

Why were people from Africa brought to Georgia?
Why does Louis XIV want to expand France's border?
least number that has 2, 3, 4, as factors
which explorer sailed for france?
how do day and nightat uranus's equator change asthe uranus revolves around the sun?
3x+y=4 2x+y=5 solve using linear combination
The significance of the Open Door Policy for the United States lay in its (A) providing a use for the Philippines as a way station between China and the United
If it takes Mark twice as long to earn $6.00 as it takes Carl to earn $4.00, what is the ratio of Mark’s pay per hour to Carl’s pay per hour?
If it takes Mark twice as long to earn $6.00 as it takes Carl to earn $4.00, what is the ratio of Mark’s pay per hour to Carl’s pay per hour?
What is the slope of any line parallel to the line 8x + 9y = 3 in the standard (x,y) coordinate plane?