aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

What is the creepiest sounding scale? What scale would u use for writing creepy music in other words
a lunch bill including tax, is divided among you and 5 friends. everyone pays less than $8.75. write and solve an inequality that describes the total amount of
Thelma spent 1/6 of her weekly allowance on dog toys.  1/4 on a dog collar and 1/3 on dog food.  What fraction of her weekly allowance is left
a lunch bill including tax, is divided among you and 5 friends. everyone pays less than $8.75. write and solve an inequality that describes the total amount of
The ______ was established in 1943 to assist in the transition from a peacetime to a wartime economy ?
a lunch bill including tax, is divided among you and 5 friends. everyone pays less than $8.75. write and solve an inequality that describes the total amount of
What's 5 divided by x squared explain
What were the contributions of the Harappan civilization?
josh wanted to buy a bicycle but didn't have enough money. After josh told his troubles to sam slick, sam said,"I can fix that. see that fence? each time you ju
Thelma spent 1/6 of her weekly allowance on dog toys.  1/4 on a dog collar and 1/3 on dog food.  What fraction of her weekly allowance is left