silvia0504 silvia0504
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

300g of bananas cost £1.80. how much does 1kg cost?

Respuesta :

Elwira
Elwira Elwira
  • 01-02-2021
Maybe try dividing by 300 and timesing by 1000?
Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-02-2021

Answer:

£6

Step-by-step explanation:

300 g = .3 kg

We can use ratios to solve

.3 kg             1 kg

------------- = -----------

1.8                     x

Using cross products

.3x = 1 * 1.8

.3x = 1.8

Divide each side by .3

.3x/.3 = 1.8/.3

x =6

Answer Link

Otras preguntas

consider the two similar water bottles for athletes
The graph below shows the transformation from triangle 1 to triangle 2. - Which sequence of steps would transform triangle 1 to triangle 2? reflect across the y
in what ways did confucianism benefit society?​
Is it a square, rhombus, or a rectangle? Why?
Which of the following best describes the industrial revolution?A. fewer people living healthier, longer livesB. more rural communities, with closer ties to org
The energy produced by a nuclear reaction comes from:
Explain the steps that you take to complete an integer long division problem. Then explain the steps in completing a polynomial long division problem. How are t
91) (5, 4) is a solution to which of the following systems of linear equations? A) x + 6y = 18 B) 4x + 2y = 12 3x-27=-6 3x - y = -15 C) 2x - 3y = -2 D) 8x + 5y
A whelk have a diameter of 16 meters. What is the area.
Please please help me out