keke267686 keke267686
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

9) Brenda spent $30 on eating utensils.
Spoons cost $6 and forks cost $2. If she
bought a total of 9, then how many of each
kind did she buy?

Respuesta :

linaherendez519 linaherendez519
  • 01-02-2021
She bought 4 spoons and 5 forks
Answer Link

Otras preguntas

A ________ has been defined as "an association of two or more persons who carry on as co-owners of a business for profit."
What type of change does electron have?
In the reaction shown above, 2.00 x 10^3 g caco3 produce 1.05 x 10^3 g of cao, what is the percent yield?
Now is the month of maying" is also called a ________ madrigal.
In what way did family patterns change during the 1950s
If the circle x2 - 4x + y2 + 2y = 4 is translated 3 units to the right and 1 unit down, what is the center of the circle?
Song corp's stock price at the end of last year was $16.75 and its earnings per share for the year were $1.30. what was its p/e ratio?
Describe the difference between collaboration and plagiarism as they relate to academic integrity.
Which intervention is most appropriate for the treatment of a patient in asystole?
Johnson's "Great Society" consisted of