oxyukolesya
oxyukolesya oxyukolesya
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Wheeler bought 12.42 Gallons of gas this morning.
If he spent 35.89 on gas, how much did the gas cost per
gallon?
How much did the gas cost per pint?

Respuesta :

ngoa1575 ngoa1575
  • 02-02-2021

Answer:

12.42 Gallons = 54.58 L

=> the gas cost per = $35.89/54.58 l = $0.6575/ l

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how do you calculate voltage drop
Find the value of x. Round to the nearest tenth. Chords and Arcs​
how does hair appear on the head​
Lee y escoge la opción con la forma subjuntiva o indicativa del verbo para completar la frase. Read and choose the option with the subjunctive or indicative for
What is constitution​
Using the following image , find the value for x
The sum of the first six terms of an A.P is 72 and second term is seven times the fifth term. find the first term and common difference.​
Solve -5x + 5y = 15 and 3x – 2y=-8 by elimination If someone can help that’d be brilliant
Is it better to use graphite or carbon electrodes during electrolysis if I am trying to investigate volume of gas produced ?​
Which parts of The Action Potential Are Represented On The ECG?