huggdigedhkbnenm
huggdigedhkbnenm huggdigedhkbnenm
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

At a local store a 16- ounce bottle of apple juice costs $3.20. What is the cost of the apple juice per ounce ?

Respuesta :

giannaporter giannaporter
  • 02-02-2021

Answer:

5¢

Step-by-step explanation:

16 divided by 3.20

Answer Link
fairchildr fairchildr
  • 02-02-2021

Answer:

20 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is the highest degree in x³ - x²y² - y² + 2​
PLZ HELP Read this excerpt from The First Men in the Moon And now we could see, what no eye on earth will ever see, that under the blaze of the day the harsh ou
evaluate 6 - e + f if e=3 and f =9
This program consists of three lottery-funded scholarships for Florida high school graduates who demonstrate high academic achievement and enroll in eligible Fl
Discovering Meaning in Poetry: Tutorial 10 Tiles rhyme scheme meter Imagery structure symbolism theme Pairs the arrangement of a poem into lines and stanzas the
A golfer hits a shot to an elevated green. The ball leaves the club with an initial speed of 16 m/s at an angle of 58° above the hori- zontal. If the speed of t
Helppp pleaseeeee this is due in under 10 min! With explanation pleasee thank you.
Q2) Change the verb tenses between the brackets: 1. She ..............(do) her assignments every night. 2. I ..........just............(hear) the news. The viru
Who sponsored the Kansas-Nebraska Act of 1854? the Conscience Whigs President Abraham Lincoln Northern Democrats Senator Stephen Douglas
Find the sum of the odd numbers between 11 and 199 inclusive ​