renee405 renee405
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

how much will a person pay for 4.5 pounds of bananas at a price of $1.25 per pound​

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 03-02-2021

Answer:

$5.62 it could also possibly be $5.63 if you have to round up.

Step-by-step explanation:

Answer Link
laciboomgarden5 laciboomgarden5
  • 03-02-2021

Answer: $5.63

Step-by-step explanation: multiply 4.5 by the price per pound.

Answer Link

Otras preguntas

A summary includes____ information, while an evaluation includes____ information. A) factual, narrative B) narrative, factual C) objective, subjective D) subjec
The half-life of silicon-32 is 710 years. If 30 grams is present now, how much will be present in 300 years? Round answer to three decimal places. Using A(t)=A0
What quadratic has roots x=8 and x= -5 x^2+3x-40 X squared minus 3X -40 X squared +13 X +40 X squared -13 X +40
8.What is the lateral area and the surface area of the cone shown below? Round the answers to the nearest tenth.the figure is not drawn to scale.if you have the
Sharon purchased a sprinkler system for $1,950 using a six-month deferred payment plan. The interest rate after the introductory period is 23.99%. No down payme
Graphs. I dont understand. Please. Thank you!
The United States _____ Canada’s exports. pays higher prices for buys almost all of imposes high tariffs on buys very few of
Simplify the expression. 4v6-2v96
2 and one half cakes are divided up into 18 pieces for guests how much cake will each person get​
Plzzzzzzz helpppppppppppppp