moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

Based on the mood and sound in each stanza, draw a conclusion about the theme of “Sea Fever.” A) Sailing is dangerous and leads to trouble. B) A life of sailin
Your professor often goes off on tangents, talking about current events and stories about her weekend instead of discussing the content that is the focus of the
Two speedboats can each travel at V= 5 m/s with respect to water. One boat crosses the river of the width l=1000 m by moving strictly perpendicular from point A
Gerald can complete a math assignment in 2 hours and a physics assignment in 1 hour. if he has 8 hours to complete a set of assignments, how many math assignmen
36 points for answer Zoe is shopping for a new car and has to make some decisions. The model she’s chosen comes in two versions, hybrid and electric. For the ex
An example of a primary prevention safety measure for a 78-year- old woman with chronic obstructive pulmonary disease is:
Evaluate the integral.
An electronics company is planning to introduce a new line of computers. For the 1st year, the fixed costs for setting up the production line are $200,000. The
Evaluate the integral.
Transcontinental railroad offect us by