nailan24mack
nailan24mack nailan24mack
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Yang purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price, how much will 7 pounds of grapefruit cost?
A
$0.98
B
$3.50
C
$6.86
D
$7.98

Respuesta :

ilt9520 ilt9520
  • 03-02-2021

Answer:

C. 6.68

Step-by-step explanation:

One grapefruit is 0.98 so we know so we multiply by 7 and get 6.86

hope this helped

Answer Link

Otras preguntas

I'm so sick of 13 Where's my FUCKING TEENAGE DREAM?
Can you give me a summary of Volleyball and how its preformed, please?
How would you determine whether the difference between the two populations is statistically significant?
Put the following equation of a line into slope-intercept form, simplifying all fractions. X + 5y = -20
ok ppl i have a lot of missing Assignments so pls do not take my points and i will report any unnecessary comments
Can someone help me with this question please??
what is force of gravity​
The underlined words are an example of character. imagery. repetition. tone.
Find the equation of the line that contains the points (-4,3) and (4,3).​
What is the probability of picking a 5 and then picking a 4?