snowwzarr
snowwzarr snowwzarr
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Home Depot sells paint in 2 sizes. 1 gallon for $13.99 or 5 gallons for $67.45. Which has the cheaper unit rate: 1 gallon or 5 gallons?

Respuesta :

sophiainnit sophiainnit
  • 04-02-2021

Answer:

B, 5 gallons

Step-by-step explanation:

I am going to use the first one named "a" and the second "b"

A= unit rate 13.99.

B= 67.45/5=13.49

Answer Link

Otras preguntas

who is hurt when dehumanization takes place
pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee helpp
What is the SI unit of energy and Work?
Which of the following statements about the Civil War is FALSE? a. Abraham Lincoln was a Republican who wanted to abolish slavery in the United States. b. Many
Let C = total cost, and t = number of t-shirts. Using the following equation C = 4t + 160, how much will it cost for 30 t-shirts?
Most scientists have their own methods and which of the following? A. Behaviors B. Language C. Syllabus
4y+3y simplify It would mean a lot if anyone could answer this! Im on homework and this question is really bugging me.
How did high U.S. tariffs on imports likely contribute to the great depression.
Why are models useful in Earth science?
Lake Michigan was created by glaciers during what time period?