juanantoniov375
juanantoniov375 juanantoniov375
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Suppose you got 8 mangoes and 3 apples for $18 and 3 mangoes and 5 apples for $14.50. How much does each mango and each apple cost ?

Respuesta :

emmaratcliff2009 emmaratcliff2009
  • 04-02-2021

Answer:

apples cost $2.00 each

mangoes cost $1.50 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

multinationals definition
if f(x) varies directly with x and f(x) = 50 when x = -10, then what is f(x) when x = 15
similarities between dna and rna
Why do the media sensationalize issues?
frequently misspelled words
when to take a pregnancy test
√x+12=x+2,is given by:
what is the difference between heterozygous and homozygous individuals?
together what do the divisions of the DHSMV do
How did the achievement of women's suffrage change society's opinion of women? (not state test or any test)