pgeshay0 pgeshay0
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, almonds ore on soe for
$3.8 per pound What is the price of 4.5pounds??

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

$17.10

Step-by-step explanation:

Almonds being on sale

$3.8 per pound

4.5 pounds

___________________

We know that for every pound, the cost is three dollars and eighty cents, we are looking for 4.5 pounds in total.

Multiply the amount per pound to the amount of pounds being asked :

3.8 * 4.5

$17.10

Answer Link

Otras preguntas

find the measure of the complement and supplement of 3y
Cutting down forests changes the populations of more than trees. Imagine the organisms that lived in this forest. After the trees have been cut, fewer animals c
The length of a rectangle is 3 cm greater than its width. the area of the rectangle is 180 cm². find the length and the width.
how long can it take to reach the black hole?​
started a new ixl and i have no idea how to do this
Which of the following spellings is correct for "a page at the beginning of a book?" A.Foreward B.Forward C.Foreword D.Foreworde
Find the X intercept and the Y intercept from the following linear equation X+ 4y = -56
What is Electromagnetism?
How does the news of her husband's death affect Mrs. Mallard?
Trapezoid G H J K is rotated about G 90 degrees counterclockwise to form trapezoid G prime H prime J prime K prime. Trapezoid G prime H prime J prime K prime is