asrodriguez410
asrodriguez410 asrodriguez410
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

A dozen donuts cost $2.99. To the nearest cent, what is the cost of 1 donut?

Respuesta :

cartertownsend44 cartertownsend44
  • 01-03-2021

Answer

25 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link
rodriguesnatalie24
rodriguesnatalie24 rodriguesnatalie24
  • 02-03-2021

Answer:

that person is correct, each donut is only .25 cents because every 4 donuts are $1, multiply 4 by 3 and you get 12, 12=dozen. Since the total price is $3 it makes sense that each donut in .25 cents and every 4 donuts $1

HOPE THIS HELPS AND HOPE THIS MAKES SENSE!!!!!!!

Answer Link

Otras preguntas

Writing a narrative about overcoming a challenge
Y=BD-5, for B. solve for B​
What are the fields of science??
Where did less people settle in Mesopotamia
PLEASE ITS EASY!!!!!! please
in the passage of wolves and men what aids in the readers engagement with the story? A.) second person point of view B.) imagery C.) text features D.) first per
Please select the word from the list that best fits the definition The heart of the message A.Presentation B. Sentence fluency C.Word choice D.Voice E.Conventio
2. Miss. Mead pays Miss. Brown $125.00 per week. How much money must Miss. Brown take in for services if Miss. Mead is to realize $50.00 profit on her work? (Co
what is the answer to a0 + (-7) = 3
How was the Hellenistic period different from preceding eras?