ffstanley ffstanley
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Melissa bought 18 pounds of flour for $10.
How many dollars did she pay per pound of flour?
dollars per pound

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 01-03-2021

Answer:

$1.80 per pound.

Step-by-step explanation:

You take 18/10 =1.80.

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

Electric company charges Jerome $0.05 per kilowatt-hour (kWh) of energy he uses in his house. If Jerome was charged $36 by the electric company, how many kilowa
What is the base area of the cone?
Need help someone knows the answer
Are x and y inversely proportional in the table below? x: 0.1 0.3 25 100 y: 200 40 0.8 0.2
Napoleon created all of the following, EXCEPT Select one A. A new system for paving roads, which allowed his troops to move faster b. Publicly run schools, or l
Can someone help me simplify this?
please help me I need help
if ABCD is a square where A(-4;2) B(-2;-1) C(1;1) , determine the coordinates of of D​
Discussion Topic Discussion Quespion(s) With the internet, an entire universe of information can be accessed with a simple tap or click. Our technologically dri
help me please to handle the test .Write a Letter:Requirements;The network that runs your favorite television show has suddenly decided to cancel it. Write a le