raeganquarles raeganquarles
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Gary is buying bananas at the grocery store. The bananas cost $0.89 per pound. What is the equation for the cost (y) of (x) pounds of bananas Gary buys?

a. y=0.89+x
b. y=0.89-x
c. y=0.89/x
d. y=(0.89)x

Respuesta :

cheystyles
cheystyles cheystyles
  • 02-03-2021

Answer:

d

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

why is water so important in metabolism
Why is India considered a subcontinent
What phylum has animals with a central cavity and mouth;and most of them have tentacles?
1. Compare the location of electrons in an atom based on Bohr's theory with the location of electrons in an atom based on the current atomic theory. 2. Rutherf
which type of energy is associated with random motion of atoms and molecules in a sample of air? 1.chemical energy 2. electrical energy 3.nuclear energy 4. th
what are some physical changes that occur at school? at home ? in nature ?
plz help me solve this question how many remain when 87 is divided by 9
write the rate 1/7 inch ----------------- as a unit rate 1/14 minute
why is water so important in metabolism
What is being personified in the following passage? Fear had settled over the city.