eunicegonzalez305 eunicegonzalez305
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

a local taxi company charges a base fare of $3.20. the taxi company charges $0.40 for every minute the taxi is in service

Respuesta :

wcvogelsang wcvogelsang
  • 02-03-2021

Answer: The equation would be x = 3.20 + 40m where m represents the minutes of service and x is the total cost.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the most likely reason a dash was used instead of a comma in the following sentence?Jan took one step toward the deer—but her mom stopped her.
Are the four daughter cells produced by meiosis identical or unique?
kya earned$630 per week . if she worked for 30 hourswhat is her hourly rate
1. Who is Annabel Lee in real life? Why do you suppose that he calls her Annabel Lee rather than her real name?
The difference between Earth's magnetic north pole and the geographic north pole is not significant in navigation.
If 5.5 pounds of grapes cost $10, what is the unit rate in price per pound?
HEELLPPP QUICKKK Ask questions to get the answers listed below. Use the correct interrogative word to find the answer, which is underlined in the response. -Me
55 percent of 91 without rounding?
Paula: ¿Quiere que le haga una sopa? Dolores: Si usted tiene tiempo, ¡por favor _______! A. hágamelo B. hágamela C. házmelo D. házmela
Find a solution to an equation in two variables. Find the missing coordinate so the point makes this equation true