tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

Ten times a number increased by 5 is greater than twelve times a number decreased by one.
Which of the following authors was not part of the American Romanticism movement? A) Washington Irving. B) Edgar Allan Poe. C) Nathaniel Hawthorne. D) William W
A wooden artifact from an ancient tomb contains 70% of the carbon-14 that is present in living trees. How long ago was the artifact made? (The half-life of car
Vines most successfully compete for sunlight in tropical rainforests by _______. A) climbing up into the canopy B) strangling the trees they grow on C) having b
During which process is mRNA converted into a sequence of amino acids for protein production?
LCM of 3/4 and 5/6 turkey breast chicken plate
Which statement describes the Strategic Arms Limitation Talks (SALT) ? A) The SALT failed to produce any treaties or agreements between the U.S. and Soviet Uni
America has an indirect democracy which means: a. The people vote on every policy. b. Political leaders are chosen by the President. c. Voters elect representat
ax+z=aw-y solve for a. show work please
Evaluate f(x) = -4x - 5 for x = -1. A. -9 B. -1 C. 1 D. 4