anshuknair
anshuknair anshuknair
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 pencils is ₹ 10. Find the cost of 20 pencils.

Respuesta :

lesaomai121 lesaomai121
  • 03-03-2021

The cost of one pencil is $10:8=$1.25

The cost of 20 pencils: 1.25 x 20 = $25

Answer Link

Otras preguntas

is an bicycle a good or a service ​
PLEASE HELP!! EASY POINTS!! WILL MARK BRAINLIEST!!!!!! Explain what happens to a cell as it enters the cell cycle and goes through the process of MITOSIS. Tell
PLEASE HELP!!!!!! ILL GIVE BRAINLIEST *EXTRA 40 POINTS** !! DONT SKIP :((
HELP ASAP PLEASE! IM BEGGING YOU! ILL MARK BRAINLIEST IF CORRECT
Una fábrica produce 12 480 borradores cada semana. Estos artículos se venden empacados en cajas de una docena. ¿Cuántas cajas de borradores saldrán a la venta c
A package of 88 ​batteries costs $ 4 . 724.72 . ​What is the cost per battery? $ hint Find the unit cost, or the cost of 111 battery.
how will the rising price of cotton will impact the future of Georgia’s economy?
help!! will mark brainliest use the following coordinate plane to write the ordered pair for each point.
Find the value of that makes DEF~XYZ
Please help me on this question.