braydengriffith4 braydengriffith4
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

You bought a notebook for $2 and 6 packs of crayons. If
you spent a total of $26, how much was each pack of
crayons?

Respuesta :

lianaglitz lianaglitz
  • 03-03-2021

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

26-2=24

24 divided by 6 =4

Answer Link
25lcrane
25lcrane 25lcrane
  • 03-03-2021

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

26-2=24

1 notebook is $2 so if you subtract it from the total you should get your answer which is $24!

Hope this helped you buddy.

Answer Link

Otras preguntas

What conjecture can you make about the sum of the first 30 odd numbers
Water can remain in the ground as groundwater for up to 10,000 years. this is called the __________.
A line passes through the point (6−6) and has a slope of 3/2 . Write an equation in point-slope form for this line.
who was the first president of France? And when did he become president?
Suppose you are operating a boat 28 feet long on federal waters. What must you display in a prominent location?
What distinguishes a heart attack from heart failure. A. A heart attack results from poor blood flow, while heart failure involves a total interruption of bloo
Think back to Poe’s single effect theory. What makes this story a memorable experience for the reader? Explain using specific examples from the story
What is incorporated in the term habes corpus
Solve the quadratic equation -x^2=4
The pie store is having a 15% percent off sale on all of its pies. If the pie you want regularly costs $11 how much would you save with the discount?