allisonfirooz
allisonfirooz allisonfirooz
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

"bananas cost 89 cents each at the fruit stand.. Isabel has $11.75. how many bananas can she buy?" i forgot how to do this stuff pls help​

Respuesta :

aekiraq
aekiraq aekiraq
  • 04-03-2021

Answer:

She can buy 13 bananas

Step-by-step explanation:

She has 11.75 and each banana costs .89

Start by dividing 11.75/.89 = 13.20

She will be able to buy 13 bananas total since she cannot buy a portion of a banana (0.2) so she will just have some leftover change.

Answer Link
tyty0318 tyty0318
  • 04-03-2021
She’s right it’s 13.20
Answer Link

Otras preguntas

List at least three important safety rules to follow when conducting science experiments or activities.
A 5 g pecan hangs at the top of a very old pecan tree. The pecan has a gravitational potential energy of 1.1 J. How tall is the tree?
The appendix is located directly after a title page. true or false
Which of the following sentences shows correct capitalization? Leonardo da Vinci’s Mona Lisa is an important piece of italian Renaissance art. Leonardo da Vinci
Why is hamlet considered tragedy
Autotrophs remove _____ from the air and fix this into tissues providing _____ for secondary consumers.
why was Justinian code so important
Does someone know the answer to this √7x+16+4=x
Choose the function that corresponds to the graph below.
a living room is 15 feet long and 12 feet wide what is the area of the room and square feet if John wants to cover it with 12 inches Square titles how many are