7413941 7413941
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 jalapenos cost $0.45, how much is 1 jalapeno?

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 09-03-2021

Answer:

$0.11 approx

Step-by-step explanation:

If 4 jalapenos cost $0.45, how much is 1 jalapeno?

Given data

We are told that  4 jalapenos cost $0.45

If  4 jalapenos cost $0.45

the 1 jalapenos cost x

cross multiply

x= 0.45/4

x= 0.1125

Hence the cost of 1 jalapenos is $0.11 approx

Answer Link

Otras preguntas

write 73,489 in expanded form
What is opposite of 7.5
What is a 13 letter word for "study of people and the places where they live?"
What piece of kitchen equipment operates between 1 -4 degrees celsius
what is 3 divided by 927
Explain 2 to the power of 5
Which of the following best describes why the Farmers’ Alliances formed the Populist Party? A) The Farmers’ Alliances were not successful in changing the crop-l
What Is the Property of 16 + 31 =31 + 16? What Is the Property of (3 x 10) x 8 = 3 x (10 x 8) What Is the Property of 21 x 9 = 9 x 21? What is the Property of 0
what is 5/20 as in a percent
What is 6,007,200 and 32,005,008 in expanded form?