whitney5641
whitney5641 whitney5641
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

If you are going 250 miles somewhere and it cost 75 cents per mile how much money is that

Respuesta :

vanillanekox3
vanillanekox3 vanillanekox3
  • 04-03-2021

Answer:

$187.50

Step-by-step explanation:

Set up an equation

250 m/$x = 1 m/$0.75

Cross multiply

250 miles × $0.75 = 1x

$187.50 = x

Answer Link

Otras preguntas

How is Mathew Bishop from the book the cradle by Patrick Somerville a companionable husband
How to delete brackets in string java.
Which is an example of constitutional checks and balances ap classroom.
Which of the following best defines valence electrons? Electrons that repel each other O Electrons closest to the nucleus O Electrons in the outermost energy le
find the probability
5) Which statement successfully paraphrases information from this passage? A) These tombs were often filled with priceless treasures-items that the Egyptians be
how long can you eat leftover turkey from thanksgiving
3. What is the density of a substance that weighs 39.1 g and is 56.0 mL? (Density = g/mL)
16) The form asks, What essential question(s) are you studying and how will this video relate to them? This is MOST LIKELY A) to check that the video is not too
What is the value for x when using algebra tiles to solve the equation x + 1 =-x+(-5)? O x= -1 O x=1 O x=2 O x=-3