kevin4tukike
kevin4tukike kevin4tukike
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Marcus purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price how much will 7 pounds of grapefruit cost?

Respuesta :

KileeMuro20
KileeMuro20 KileeMuro20
  • 04-03-2021

Answer: I thinnk the answer is 6.86

4.90 divided by 5=0.98

0.98 times 7=6.86

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The function consists of three points, as shown in the graph below. Determine the range of the function.a){-4, 2, 4}b){-2, 1}c){-2, 0, 1}d)none of these
"if the dollar appreciates because of speculation or government policy, the u.s. aggregate demand shifts _________ . u.s. aggregate demand shifts _________ if o
Dr. martin luther king, jr., is best known for making all americans aware of _____.
What factors contribute to the increased rigidity of racial segregation and renewed white efforts to exclude blacks from political life in the late 1800s?
Los críticos han reconocido al Barroco como una imposición imperial sobre las colonias españolas subyugadas y como una expresión localizada de resistencia a con
I need help on how to write a personal narrative
Moira does one-half of a homework assignment on Monday. On Tuesday, Wednesday, and Thursday, she does one-half of the homework she has left over from the day be
Opportunity cost is a. the same thing as the money price of a good. b. the value of the next best alternative which was given up. c. the combined value of all t
Use the substitution method to solve this
Tapiwa raked 5% more leaves than Adam raked. Together they raked 697 liters of leaves. How many liters of leaves did Adam rake?