annabeatrizpereira13 annabeatrizpereira13
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Bucci goes to the grocery store and purchases
17 bags of raisins and a $2.97 jar of peanut butter.
His total cost was $34.76. What was the cost for a
bag of raisins?
Help

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 01-04-2021
Make an equation
17b + 2.97 = 34.76
17b = 31.79
b = $1.87
A bag of raisins is $1.87
Answer Link

Otras preguntas

The equation of a line is 5x − 2y + 10 = 0. How do you write it in the form: y=mx+b?
The volume of a cube is 1000cm3. Find: A) the length of one edge B) the total surface area in cm2
A solution at 25 degrees Celsius with a pH of 7 contains a) more H3O+ ions than OH- ions b) fewer H3O+ ions than OH- ions c) an equal number or H3O+ ions and OH
How does Sedimentary Rock form?
What are the advantages of a sole proprietorship?
Why do scientists study the Iceman's clothing tools and body
You have piano lessons every fifth day and cooking classes every sixth day. Today you have both lessons. In how many days will you have both lessons on the same
Most television stations, radio stations, and newspapers in the United States are owned by
Line l contains the points (3,1) and (4,4). If line m is a different line, parallel to line l in the same coordinate plane, which of the following could be the
What is 4 less than 62