jsjanjdndjwlskfjr jsjanjdndjwlskfjr
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 8 dollars. Yoko buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Yoko pays.

Respuesta :

Hellofunnygirls
Hellofunnygirls Hellofunnygirls
  • 01-04-2021

Answer:

8×p≈c

Step-by-step explanation:

Because if each is 8 dollars you would multpy the number (Or Letter) by how many you want or have.

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ASAP!!! Find the value of x.
Choose all that apply.Which of the following is characteristic of a rural lifestyle?slow-pacedmany deadlineshigh level of stressclose families
Dalton developed the first model of the atom that showed the structure of the inside of an atom
Can everyone do aerobic
how did Inca develop their road system?A) They used mortar to hold the stones together.B) They built suspension bridges over rivers. C) They mixed copper and st
What are the best types of evidence to use within the body paragraphs of an argument essay? Unsupported opinions Logical fallacies Visual Aids Facts a
Find the derivative of the function
Which Asian nation's constitution has over 40 articles devoted to protecting the rights and civil liberties of its citizens? A) China B) India C) Japan D) Korea
what is a word that is stronger than "beautiful"
In romeo and Juliet who are Romeos parents