madeal0700 madeal0700
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Brand XYZ dog food costs $36 for 15 pounds of dog food . What is the cost per pound?

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 01-04-2021

Answer:

$2.40

Step-by-step explanation:

36÷15=2.4

since we are talking about money you add a zero.

Hope this helps

Answer Link
YashBhattar YashBhattar
  • 20-05-2022

Cost of the dog food per pound is $2.4

What is cost?

Cost is the value of money that has been used up to produce something or deliver a service

Cost of 15 pound of dog food = $36

Cost of 1 pound of dog food = [tex]\frac{36}{15}[/tex]= $2.4

Hence, the cost of 1  pound of dog food is $2.4

Learn more about cost here

https://brainly.com/question/13910351

#SPJ2

Answer Link

Otras preguntas

Asexual reproduction is not as widespread in (plants, animals) as it is in (plants,animals) .
In which of the sentences below is the shift in verb tense acceptable?Check all that apply. A.By the time I returned home three hours had passed. B.Though the w
order from least to greatest 5.04;5.4; 5.406; 5.064
what is 1/10 of 0.09 ?
How do you show your work for 0.054 divided by 0.72
{3x+8y=17 {-2x+9y=3 What is the answer and how do you solve the problem
Why did so many Native American peoples adopt Christianity in Latin America during the 1500s?
What percent of 150 is 9?
Use breaking apart to find the product in multiplication 7x3
What US foreign policy issue was a motivation for American intervention in Vietnam?