hola62733 hola62733
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

a 60-ounce bottle of soda cost $1.20 at the grocery store.A 20-ounce bottle of soda cost $1.00.

Respuesta :

Darth21
Darth21 Darth21
  • 02-04-2021

Answer:

Well assuming you mean which will be the better option it would be the 60 ounce and 1.20 option. Since if you find the unit rate for that you’d only get 0.02 dollars for each ounce of soda. And for the 20 ounce one you’d get 0.05 dollars per ounce. The better option is the 60 ounces bottle for 1.20.

Answer Link

Otras preguntas

If 4x^2-16=m, then x^2-4=...?
Evaluate the following expression, expressing your answer in fraction form if needed. Be sure to use the correct order of operations. 7−3⋅−2÷5 (−3)3
In the context of entrepreneurial orientation, the presence of ________ often leads young people to be pioneers in an area, as they are not limited by the restr
why is the ratification process important in creating a constitution
How does parenthood typically change a couples lifestyle
Please help me with this problem. Easy math. Thanks!
I need help on find the mean, median, mode, or range
How many times does 02 go into 78
_______ is a problem that occurs when someone concludes that a change in variable X caused a change in variable Y​ when, in​ fact, it is a change in variable Y
The director of marketing has asked the app builder to create a formula field that tracks how many days have elapsed since a contact was sent a marketing commun