72693779 72693779
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Gus bought a salad for $6 and two pizza's. If he paid a total of $36, what equation represents finding the cost of one pizza?

Respuesta :

sararodriguez99
sararodriguez99 sararodriguez99
  • 02-04-2021

Answer:

15 dollars each pizza

Step-by-step explanation:

2 pizzas (15 + 15 = 30)

30 + 6 = 36

Answer Link
nterry200909 nterry200909
  • 02-04-2021

Answer:

15

Step-by-step explanation:

15+15=30+6 =36

Answer Link

Otras preguntas

An airplane travels 3,260 kilometers in 4 hours. What is the airplane’s average speed?
What is the mean of 87, 93, 86, 90, and 84?
If a slope of a line is 2/0 is it 0 or undefined?
By the mid-1700s, the largest city in the colonies was (A) New York (B) Boston (C) Philadelphia (D) Charleston (E) Wilmington, Delaware
Does every point lie in a quadrant?
By the mid-1700s, the largest city in the colonies was (A) New York (B) Boston (C) Philadelphia (D) Charleston (E) Wilmington, Delaware
What are the 3 features of a typical seigneurie
What is biogeography and what does it provide?
Can somoene help me with this question??How might the history of the U.S. have been different if the original thirteen states had been guaranteed a perpetual ma
5x+4y+100 in slope intercept form