salrez salrez
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Travis bought 6 new notebooks for school for $9.30. How much was each
notebook?

Respuesta :

sunabariii
sunabariii sunabariii
  • 02-04-2021

Answer:

1.55

Step-by-step explanation:

9.30/6=1.55

Answer Link
xSoon
xSoon xSoon
  • 02-04-2021

Answer:

One notebook equals $1.55.

Step-by-step explanation:

($9.30) / 6 is equal to $1.55. Moreover, one notebook is $1.55 as this number multiplied by 6 yields $9.30.

Answer Link

Otras preguntas

What is 160 to a mixed number
How would you replace 27/50 with the nearest half or whole number without using a number line?
At the Constitutional Convention in Philadelphia, Madison drafted the plan presented by Virginia Governor Randolph, and William Patterson of _______ presented a
6x-5y=22 y=-8 using systems of equations by substitution
10 less than five of a certain number is fourteen more than 7 times of that number. What is the number?
Volcanoes _____. are caused by weathering are caused by tsunamis cause liquefaction are both constructive and destructive
If an element has more than one ionic charge, how is that piece of information represented in a chemical name?
How many fewer minutes does it take to drive 35 miles at 30mi/h than to drive the same distance at 25 mi/h? The answer is 40minutes but i need to know how to
1.If you cross two pea plants that are heterozygous for flower color (Pp), what is the percent chance that the offspring will be white? 2.Round peas (R) are dom
A number s is subtracted from seven. When the result is divided by three, the quotient is two. What is the number?