mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

PLS HELP How does the subtraction part of the expression change when a(b - c) is expanded?
Where do historians generally agree that the formalized study of psychology as an independent science began?
Help again I'm bad in this :( pleasee
Unit 20 Quiz: Listening Comprehension / 10 ✓ Escucha lo que Rubén dice y contesta la pregunta de acuerdo con lo que escuchas. ¿Qué pagaría? O sus deudas sus est
Which of the following BEST describes how these elements would be classified? A. Element Q is a nonmetal and element R is a nonmetal. B. Element Q is a meta
If the cost of production decreases for Tesla’s cars, what effect will this have on consumers who want to buy one??
what is the secret garden about
What is the slope-intercept form of the equation of the line that passes through the points (9, 5) and (4, 1)?
Graph the line 3x + y = 12.
HELP URGENT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!